GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 PROGRAMUJ U SIEBIE 

 Z radością informujemy, że w naszej placówce rozpoczynamy realizację projektu „Programuj u siebie” finansowanego przez Fundację PZU i realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Talent. 

 

Głównym działaniem w ramach projektu będą cotygodniowe zajęcia pozalekcyjne z programowania w języku C++ dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (link).

 Szczegółowe informacje na temat projektu podane będą na spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się (21 .09 2016 r. o godz 18 w sali 207). Na spotkanie zapraszamy uczniów, ich rodziców, nauczycieli i wszystkie osoby zainteresowane rozwojem umiejętności programowania.

Nauczyciel prowadzący zajęcia - Danuta Stanek

  Projekt „Programuj u siebie” jest finansowany ze środków Fundacji PZU w ramach konkursu „Z PZU po lekcjach”.   Serdecznie zapraszamy

 

 Patronat Honorowy projektu - p. Paweł Wójcik

Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik

Zobacz

 

Uczą się programować u siebie.

Programiści są w obecnych czasach jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników. Potwierdza to szereg badań, z których wynika iż w ciągu najbliższych  lat w Europie powstanie wiele nowych miejsc pracy dla programistów.

W październiku 2016 roku 8 polskich szkół, rozpoczęło realizację projektu Stowarzyszenia „Talent” pn. „Programuj u siebie”. W województwie świętokrzyskim zajęcia tego typu organizowane są w Gimnazjum im. gen. Kazimierza Tańskiego w Chmielniku. Uczestniczy w nich 12 uczniów, którzy od podstaw, sukcesywnie poznają zasady programowania robotów, języka programowania C++, a za pomocą  różnych ćwiczeń rozwijają myślenie algorytmiczne. Inicjatywę „Programuj u siebie” nasz portal objął patronatem medialnym. Patronatu Honorowego udzielili  również: Komputer Świat, Cogito, Strefa Kodera oraz Burmistrz Chmielnika p.Paweł Wójcik.

Przez cały rok szkolny, od października do czerwca, chmielniccy uczniowie, zaangażowani w inicjatywę „Programuj u siebie”, uczestniczą w cotygodniowych zajęciach, odbywających się w soboty, w godzinach 11:30 - 13. Tematykę zajęć pomaga im opanować pani Danuta Stanek, nauczyciel informatyki z Gimnazjum im. gen. Kazimierza Tańskiego. Prowadząca uświadamia uczestnikom, że poruszane zagadnienia wykraczają poza podstawę programową, a oni dzięki takim spotkaniom mogą rozwijać swoje  komputerowe  i techniczne kompetencje. Po 4 miesiącach systematycznej pracy dostrzegalne już są pierwsze efekty.

– Jeden z uczniów próbuje programować gry, rozwija swoje zainteresowania w tym właśnie kierunku – mówi Danuta Stanek. Dodaje, że pozostali uczestnicy dzięki programowi upewnili się, że swoją przyszłość chcą związać z naukami ścisłymi i nowymi technologiami. Zaznacza jednak, że nauka programowania wymaga poświęcenia i wiele pracy. Chwali także swoich uczniów, którzy systematycznie uczęszczają na zajęcia. – Żyjemy w małym miasteczku, a mimo to młodzież jest chętna, zaangażowana i pełna pasji. Uważam, że to mali bohaterowie, przychodzą tu w każdą sobotę i poświęcają swój wolny czas– tłumaczy opiekun młodych programistów.

Oprócz cotygodniowych zajęć pozalekcyjnych uczestnicy doskonalą swoje umiejętności samodzielnie się kształcąc. Za pomocą specjalnej platformy internetowej z zadaniami, mogą rozwiązywać w domu programistyczne problemy. Wyniki prezentowane są w rankingach co motywuje młodych ludzi do dalszego zgłębiania tajników programowania.

W czasie trwania programu uczniowie wezmą udział w trzech lokalnych konkursach, podczas których za pomocą platformy Stowarzyszenia „Talent”, sprawdzą nabyte umiejętności. Gimnazjaliści będą mieli możliwość zmierzenia się z uczestnikami programu z innych szkół podczas ogólnopolskiego konkursu, który zostanie przeprowadzony w dwóch rundach. Najlepsi uczestnicy otrzymają wyjątkowe nagrody.

Stowarzyszenie „Talent” z Gdyni, organizator edukacyjnego programu, od ponad 10 lat realizuje projekty, mające na celu rozpowszechnianie  nauki programowania w całym kraju. Dzięki konkursowi, organizowanemu  przez Fundację PZU,  stowarzyszenie pozyskało środki na upowszechnianie i rozwijanie kompetencji cyfrowych w 8 polskich miejscowościach, które  zamieszkuje mniej niż 30 tysięcy mieszkańców. Wszystko po to, aby młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogła szlifować swoją wiedzę i umiejętności  programistyczne.

Lokalny Konkurs Programistyczny

 

Lokalny Konkurs Programistyczny odbędzie się 25 marca 2017 o godz. 11.30 w sali 207.

 

Znane są już terminy dwóch rund ogólnopolskiego konkursu programistycznego realizowanego w ramach projektu "Programuj u siebie" finansowanego ze środków PZU:

 

runda I: 01.04.2017 r. w godz 9:15-12:00
runda II: 22.04.2017 r. w godz 9:15-12:00

 

Zadania konkursowe rozwiązywać będzie można w każdym z ośrodków biorących udział w projekcie.
Zachęcamy do udziału!

 

 

WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PROGRAMISTYCZNEGO "PROGRAMUJ U SIEBIE"

 

 

 

W ramach projektu „Programuj u Siebie”, realizowanego we współpracy z Fundacją PZU, w okresie od września 2016 do czerwca 2017, w 8 ośrodkach w różnych regionach Polski, odbywają się zajęcia pozalekcyjne rozwijające myślenie algorytmiczne i umiejętności programowania. Dla uczniów przygotowane zostały także konkursy lokalne oraz konkursy ogólnopolskie z zadaniami programistycznymi o różnym stopniu trudności.

W dniu 22.04.2017 odbyła się druga runda konkursu ogólnopolskiego podczas którego uczestnicy zajęć zmierzyli się z kolejnymi 6 wyzwaniami algorytmicznymi. Podczas obu rund uczestnicy mieli do rozwiązania łącznie 9 zadań z możliwością uzyskania maksymalnie 900 punktów.

 O ostatecznym zwycięstwie zadecydowały dwa zadania o znacznie większym poziomie trudności niż pozostałe zadania.

 W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych najwyższy wynik uzyskał Bartosz Adamczyk (Września), laureatem II miejsca został Kamil Mojsa (Włodawa), III miejsca - Daniel Urbanowicz (Września), IV miejsca - Krzysztof Buczyński (Włodawa), V miejsca - Tomasz Dyśko (Włodawa), VI miejsca - Patryk Perkiewicz (Września).

 Wśród uczniów szkół gimnazjalnych zwycięzcą został Mateusz Piętka (Psary), laureatem II miejsca został Kacper Kochniarczyk (Psary), III miejsca - Marek Mianowski (Pszczyna), VI miejsca - Wiktor Godlewski (Gołdap), V miejsca - Krzysztof Nowak (Pszczyna), VI miejsca - Sebastian Misztal (Chmielnik)

  Laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy! Nagrody przesłane zostaną pocztą,

 http://talent.edu.pl/blog/kategoria/programuj-u-siebie/