POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY
KAMMINKE 2019!
To już ósma wymiana młodzieżowa!!
Tym razem odbywała się w dniach od 03.05.2019do 10.05.2019 w pięknym niemieckim miasteczku - Kamminke. Międzynarodowa wymiana młodzieży odbywała się ze szkołą Christiani Oberschule z niemieckiego miasta Lüneburg, leżącego w kraju związkowym Dolnej Saksonii.
Trudna historia relacji między Polską a Niemcami, a w szczególności historia II wojny światowej, której 80. rocznica wybuchu przypada w 2019 roku była tematem polsko-niemieckiego spotkania młodzieży. W projekcie pn. "Zachować pamięć" młodzież wspólnie badała przeszłość, rozważała teraźniejszość i przyszłość. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości było podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości.
W Muzeum Historyczno-Technicznym ukazano historię "Zakładów Doświadczalnych Peenemünde", składających się z "Wojskowego Instytutu Badawczego" armii niemieckiej i terenu testowego Luftwaffe , a w szczególności rakiet i innych obiektów latających opracowywanych w tym miejscu w latach 1936–1945.
Chwila zadumy i wyciszenia ogarnęła wszystkich na cmentarzu wojennym Golm. Na cmentarzu znajduje się 24 322 grobów, co czyni go największym cmentarzem wojennym w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz jednym z największych w Niemczech.
Historycznego podsumowania II wojny światowej dokonała młodzież podczas warsztatów "Twarze 12 marca", "Nic nie jest czarno-białe" oraz "Hitler a Lueneburg".
W wyjątkowo urokliwym nadmorskim miejscu Ahlbeck, porcie Świnoujściu, Kamminke był czas na jazdę na rowerze, gry zespołowe, grę w piłkę, podchody, integrację.
Projekt był dofinansowany przez PNWM.
Nasi uczniowie kształcili kluczowe kompetencje osobiste, społeczne, międzykulturowe. M.in: poznali kulturę, obyczaje niemieckie oraz udoskonalili znajomość i wymowę języka niemieckiego i angielskiego, umiejętność współpracy w grupie. Młodzież miło wspomina wspólnie spędzony czas z grupą niemiecką i nowe przyjaźnie.
Wymiana była poprzedzona seminarium przygotowującym oraz podsumowującym. Seminarium podsumowujące odbyło się 22 maja w Busku Zdroju.
Twórcami międzynarodowego projektu "Zachować pamięć" były panie Marlena Bizewska i Danuta Stanek. Razem z p. Grzegorzem Stępniem pedagodzy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, pośredniczyli w budowaniu porozumienia i pełnili rolę ambasadorów europejskiego sąsiedztwa Polaków i Niemców.
Realizując projekty w ramach międzynarodowego partnerstwa szkoła wzbogaca swoją ofertę edukacyjną a młodzież zyskała nowe przyjaźnie.
POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY WŁADYSŁAWOWO 2018!
To już siódma wymiana młodzieżowa!!
Tym razem odbywała się w dniach od 10.06.2018 do 17.06.2018 w pięknym nadmorskim miasteczku - Władysławowie. Międzynarodowa wymiana młodzieży odbywała się ze szkołą Christiani Oberschule z niemieckiego miasta Luneburg, leżącego w kraju związkowym Dolnej Saksonii.
W projekcie pn. "Muzyka i sport" młodzież realizowała swoje marzenia muzyczne i sportowe. W wyjątkowo urokliwym nadmorskim miejscu był czas na jazdę na rowerze, gry zespołowe, grę w piłkę oraz muzykowanie na instrumentach, taniec i chóralny śpiew.
Projekt utworzyły i nadzorowały p. M. Bizewska i D. Stanek a po stronie niemieckiej p. J. Dunkel i L. Stradomski.
Projekt był dofinansowany przez PNWM.
Nasi uczniowie poznali kulturę, obyczaje niemieckie oraz udoskonalili znajomość i wymowę języka niemieckiego i angielskiego. Młodzież miło wspomina wspólnie spędzony czas z grupą niemiecką. Uzyskali umiejętność współpracy w grupie podczas zabaw integracyjnych oraz nawiązali nowe przyjaźnie.
Zapamiętamy ten wyjazd na długo, ponieważ był fantastycznym, nowym doświadczeniem.
POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2017
CHMIELNIK -LÜNEBURG
Szósta wymiana polsko – niemiecka trwała w dniach od 4.12.2017 do 15.12.2017. Międzynarodowa wymiana młodzieży odbywała się ze szkołą Christiani Oberschule z niemieckiego miasta Luneburg, leżącego w kraju związkowym Dolnej Saksonii.
W pierwszym tygodniu nasi gimnazjaliści gościli w niemieckich domach Lüneburga, uczyli się w zaprzyjaźnionej szkole, a także zwiedzali Hamburg. Młodzież naszego gimnazjum przebywając w Lüneburgu wraz z opiekunami, miała możliwość poznania zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych, uczestniczyła w przedstawieniu The Hamburg Dungeon. Popołudnia spędzali na bożonarodzeniowych kiermaszach świątecznych, tafli sztucznego lodowiska, spotkaniu integracyjnym w szkole. Czas w Niemczech był w pełni wypełniony i nie było czasu na nudę.
W drugim tygodniu wymiany, niemieccy uczniowie wraz z opiekunami gościli w polskich domach swoich rówieśników. W realizowanym programie oprócz szkolnych lekcji była również siatkówka z p. burmistrzem Pawłem Wójcikiem i rodzicami, zwiedzanie Wieliczki i Krakowa oraz sportowe wyzwania na ściance wspinaczkowej w Kielcach.
15 grudnia 2017 r. zaprzyjaźniona młodzież pożegnała się ze łzami w oczach i obietnicami utrzymywania ciągłego kontaktu.
CHMIELNIK – LUNENBURG 2015
Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży
"Świat jest książką, a ci, którzy nie podróżują czytają tylko jedną jej stronę"
Św. Augustyn
W czerwcu i lipcu tego roku miała miejsce w naszej szkole międzynarodowa wymiana młodzieży. Partnerami naszych uczniów w tym przedsięwzięciu byli ich koledzy z Christiani Oberschule z niemieckiego miasta Luneburg, leżącego w kraju związkowym Dolnej Saksonii. Wymiana składała się z dwóch etapów polegających na tygodniowych, wzajemnych wizytach w Polsce i w Niemczech. Z mojego punktu widzenia jako opiekuna,wymiana młodzieży, choćby dla niewielkiej grupy uczniów, jest częścią ich edukacji i testem dojrzałości, otwarcia się na świat, uczy samodzielności, wymusza posługiwanie się językiem obcym w celach komunikacyjnych i może być okazją przełamania pewnych obaw i kompleksów związanych z pobytem zagranicą. Integralną częścią wymiany jest nocleg w domach swoich kolegów, udział w normalnym domowym życiu i opieka sprawowana przez rodziców zarówno w Chmielniku jak i w Luneburgu. Sam program jako taki, jest w przeważającej części finansowany przez organizację PNWM ( Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży) z siedzibą w Warszawie i udział w nim dla naszych wybranych uczniów był swego rodzaju nagrodą za dobre wyniki w nauce i godne reprezentowanie szkoły.
Pierwsza część programu wymiany miała miejsce w Polsce, tak więc po kilkumiesięcznej ożywionej dyskusji na temat programu zajęć, późnym wieczorem w piątek 12 czerwca grupa młodzieży niemieckiej po opieką nauczycieli Carli Lichtsein i Alexandra Nusse, zameldowała się w Chmielniku . Po długiej kilkunastogodzinnej podróży zostali serdecznie przyjęci przez swoich kolegów z Chmielnika i ich rodziców. Następnego ranka korzystając z pięknej pogody wszyscy wzięli udział w zajęciach sportowych na pięknym obiekcie funkcjonującym przy DPS w Łagiewnikach. W programie był tenis, łucznictwo sztafety a niejako na deser mecz międzynarodowy piłki nożnej dziewcząt Polska-Niemcy, w którym nasze uczennice przekonywująco odniosły zasłużone zwycięstwo. Następnego dnia podziwiania uroków regionu świętokrzyskiego ciąg dalszy. Wtedy właśnie odbył się spływ kajakowy rzeką Nidą , który to krótko można określić jako ,,cudze chwalicie swego nie znacie”. Kilka godzin w kajaku po płynącej malowniczymi meandrami rzece bardzo spodobało się gościom z Niemiec, którzy podkreślali fakt istnienia w Polsce terenów przyrodniczych nieuregulowanych przez działalność człowieka, o które to w ich kraju coraz trudniej. W poniedziałek 15 czerwca miała miejsce najbardziej oficjalne i uroczysta część wymiany – spotkanie grupy uczniów i nauczycieli z Luneburga z dyrekcją , gronem pedagogicznym i społecznością szkolną na uroczystym apelu w Gimnazjum im. Generała Kazimierza Tańskiego w Chmielniku z . Nasi goście byli pod wrażeniem programu artystycznego i serdecznego powitania w naszej szkole. Tego samego dnia wszyscy uczniowie biorący udział w wymianie zostali w Ratuszu przyjęci przez władze miasta i obdarowani okolicznościowymi upominkami. Jako że turystyka była tematem przewodnim i podstawą tegorocznej wymiany, we wtorek po drodze z krótką wizyta w Krakowie, udaliśmy się do Zakopanego. Na Wielkiej Krokwi można było poczuć emocje dotyczące skoków narciarskich i choć o skokach nie było mowy, wszyscy z drżeniem w nogach opuszczali próg skoczni narciarskiej . Mają polskie Tatry w sobie coś wyjątkowego i magicznego niezależnie od pory roku, coś co ciężko jest opisać słowami i tego właśnie mieliśmy okazje doświadczyć w ciągu dwu dni spędzonych w tych wyjątkowym miejscu . Wędrówki z Kasprowego do Świnicy i do Morskiego Oka przez doliny Roztoki i Pięciu Stawów Polskich , aczkolwiek męczące, dostarczyły okazji do podziwiania absolutnie spektakularnych widoków.
19 czerwca w Krakowie pożegnaliśmy się z uczniami i nauczycielami z Luneburga wiedząc, że już wkrótce zobaczymy się ponownie tym razem w ich rodzinnym mieście do którego wyruszyliśmy w czwartek 2 lipca. Luneburg to piękne obecnie ok. 80 tysięczne miasto o charakterze uniwersyteckim z długą prawie tysiącletnią historią, należące do organizacji tzw. miast hanzeatyckich. W centrum miasta średniowieczny ratusz góruje nad rynkiem otoczonym urokliwymi wąskimi uliczkami i malowniczymi kamieniczkami. Oszczędzone przez bombardowania II wojny światowej centrum miasta stanowi doskonały przykład zachowania swojego historycznego charakteru z dyskretnie ulokowanymi sklepami ,bez agresywnych i krzykliwych reklam. Na podkreślenie zasługuje znakomita sieć ścieżek rowerowych pozwalająca na bezpieczne poruszanie się jednośladem po mieście i jego okolicach.
4 lipca sobotę tradycyjny dzień targowy mieliśmy okazje do zwiedzenia miasta i ratusza, gdzie naszą grupę podjął i oprowadził zastępca burmistrza Lunenburga. W szkole w Luneburgu położonej na tzw. Kreiderberg ( Wzgórzu Kredowym) liczącej około sześciuset uczniów zostaliśmy przywitani bardzo serdecznie zarówno przez dyrekcję i nauczycieli, jak i przez uczniów dla których nasz przyjazd był swego rodzaju atrakcją. Dla naszych uczniów z kolei pewnym zaskoczeniem było zróżnicowanie uczniów pod względem etnicznym, ze względu na pochodzenie z różnych części świata. Mieliśmy okazję wziąć udział w uroczystym spotkaniu w auli szkolnej, połączonym z programem artystycznym, a pokaz multimedialny z wizyty w Polsce wzbudził duże zainteresowanie i pytania o możliwość przyjazdu w przyszłym roku. Tradycyjnie na koniec roku szkolnego wzięliśmy udział w festynie sportowym i rozgrywkach piłkarskich rozgrywkach . Jeden dzień był poświęcony na wyjazd do niedalekiego Hamburga, dużego portowego miasta, a dzięki uprzejmości redakcji Der Spiegel , mogliśmy zwiedzić futurystyczny i na wskroś nowoczesny budynek będący siedzibą tego tygodnika. Wycieczka statkiem po porcie była następnym punktem programu zwiedzania Hamburga. Zakończeniem naszego pobytu było grill party w domu Emmy Schunemann uczestniczki wymiany, na specjalne zaproszenie jej rodziców. Podsumowując , wyjazd był ze wszechmiar interesujący i spotkaliśmy się w Luneburgu z bardzo serdecznym przyjęciem, a na pożegnanie nie obyło się bez łez.
Ze strony naszych partnerów niemieckich otrzymaliśmy zaproszenie na rok następny i wyraźną wolę kontynuowania naszego programu wymiany szkolnej, więc prawdopodobnie w przyszłym roku następna grupa gimnazjalistów z Chmielnika odwiedzi Luneburg i podejmie w charakterze gospodarzy kolegów z Christiani Oberschule. Podkreślić należy dobra atmosferę i integrację młodzieży polskiej i niemieckiej w trakcie wspólnie spędzonego czasu.
Na zakończenie w imieniu uczniów biorących udział w wymianie i swoim własnym, chciałbym podziękować Dyrekcji Gimnazjum w Chmielniku, Panu Burmistrzowi i Urzędowi Miasta i Gminy, Dyrekcji i pracownikom DPS w Łagiewnikach, organizacji Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie, nauczycielom naszej szkoły oraz wszystkim którzy wsparli nasz projekt.
(S.W)
Wymiana polsko – niemiecka 20 -28 lutego 2014
Chmielnik Lunenburg
W dniach 20-28 lutego 2014 r. gimnazjum im. Generała Kazimierza Tańskiego w Chmielniku, w roli gospodarza międzynarodowej wymiany polsko –niemieckiej, gościło grupę młodzieży ze szkoły partnerskiej Christiani Schule z Lunenburga ( Niemcy).
Niemieccy goście po kilkunastogodzinnej podróży dotarli do Chmielnika późnym wieczorem w czwartek 20 lutego, gdzie zostali odebrani przez swoich partnerów szkolnych z Chmielnika. Następnego dnia goście z Niemiec wraz z opiekunami Anją Hirth oraz Alexandrem Nusse, odwiedzili naszą szkołę gdzie wzięli udział w uroczystym apelu zorganizowanym z tejże okazji, wzięli udział we wspólnych zajęciach lekcyjnych oraz spotkali się w Urzędzie Miasta z władzami Miasta i Gminy Chmielnik.
Zasadnicza część naszego projektu pod nazwą ,,W zdrowym ciele zdrowy duch w zdrowym środowisku naturalnym” zaczęła się następnego dnia, kiedy cała grupa polskich i niemieckich uczniów pod kierownictwem swoich opiekunów, którymi ze strony naszego gimnazjum byli Justyna Zamojska , Marlena Bizewska oraz Sławomir Wrona, wyruszyła do Murzasichla na Podhalu. Projekt przeprowadzony przy wsparciu finansowym organizacji Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedziba w Warszawie miał w swoim założeniach kilka celów: sportowy, ekologiczny i językowy.
Sportowo cała grupa wspólnie miała przejść intensywny kurs narciarstwa zjazdowego, połączony z zajęciami warsztatowymi dotyczącymi zagrożeń dla środowiska naturalnego stwarzanych przez człowieka oraz zachowań proekologicznych. Wbrew pozorom ekologia i sport łączą się ze sobą w dość szerokim kontekście i szusowanie po narciarskich stokach ,łączy się z zapytaniem o ocieplenie klimatu i ilość śniegu z tym związaną. Niestety dla nas, odczuliśmy to w dosłownym tego słowa znaczeniu, dosłownie mając do dyspozycji tylko sztucznie naśnieżony stok. Zajęcia prowadzone były w grupach mieszanych, a podstawowym językiem był język angielski oraz niemiecki, z racji faktu , że oba z tych języków obcych są nauczane w naszej szkole. Dla uczniów , była to również okazją do praktycznego użycia obu języków w codziennej komunikacji. W przypadkach trudności , z pomocą spieszyła pani Marlena Bizewska, nauczyciel języka niemieckiego.
Pomimo momentami nienajlepszej aury oraz niestety, tylko sztucznego śniegu , uczniowie w ciągu porannych i wieczornych sesji nauczyli się znakomicie jeździć na nartach, zdecydowanie poprawili swoje zdolności komunikacyjne z obu języków obcych , a przypadku uczniów z Lunenburga z języka angielskiego.
W trakcie przeprowadzonych warsztatów potrafili wskazać na problemy negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz uświadomić sobie podstawowe zachowania proekologiczne , które mogą z powodzeniem być zasadami w ich codziennym życiu.
W piątek 28 lutego po podsumowaniu projektu pożegnaliśmy uczniów z Christiani Schule Lunenburg, którzy udali się w długa drogę do domu oraz życzyliśmy sobie wzajemnie rychłego spotkania w Lunenburgu, już w maju przy realizacji drugiej części projektu .
Największą atrakcją wymiany był pobyt w Murzasichle, w którego programie znalazła się nauka jazdy na nartach, praca nad projektem "Środowisko", wędrówki piesze szlakami górskimi, zwiedzanie Zakopanego i pobliskich okolic. Najbardziej atrakcyjne okazały się wieczorne dyskoteki i pożegnalne ognisko, połączone z pieczeniem kiełbasek. W trakcie pobytu nawiązało się wiele przyjaźni i wymianę należy uznać za udaną. Do największych sukcesów należy opanowanie jazdy na nartach i naukę tańca. Znajomości są kontynuowane dzięki wpisom na portalach społecznościowych. Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w Warszawie.
Wszyscy już teraz czekają na kolejne spotkanie, które odbędzie się w maju w Niemczech.
KIERUNEK - LÜNEBURG
Dnia 16.05.2014r. we wczesnych godzinach rannych grupa naszych gimnazjalistów dotarła do Lüneburga. Po opuszczeniu autokaru wszyscy udali się do szkoły, gdzie zostali bardzo ciepło przyjęci przez zaprzyjaźnionych niemieckich kolegów. Najpierw było wspólne śniadanie w szkolnej stołówce , a następnie apel, w czasie którego zaprezentowane zostało miasto i jego historia. Kolejny etap to domy rodzin, goszczących naszych uczniów. Po obiedzie o godz. 16:00, wszyscy udali się do ratusza miejskiego, w którym miało miejsce spotkanie z jednym z burmistrzów miasta. Wreszcie pożegnanie z gospodarzami i zasłużony odpoczynek.
W kolejnym dniu zwiedzanie miasta a wieczorem grill i wymiana wrażeń. W niedzielny poranek po pożegnaniu z rodzinami, które gościły naszych uczniów wszyscy udali się w stronę Mäudorf, aby wspólnie przeżywać ciekawe przygody i zdobywać nowe umiejętności.