Nasze umiejętności - nasza przyszłość
Realizacja projektu pn."Nasze umiejętności-nasza przyszłość"
W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła realizuje projekt pn."Nasze umiejętności-nasza przyszłość" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na kwotę 472 403,75 zł.
Celem projektu jest rozwinięcie u 111 (53K/58M) uczniów Gimnazjum kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy oraz właściwych postaw i umiejętności poprzez wdrożenie programu rozwojowego polegającego na organizacji zajęć pozaszkolnych, kursów i szkoleń dla nauczycieli w zakresie obsługi sprzętu IT zakupionego w celu zrealizowania założeń projektowych oraz pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, zapewnienie specjalistycznej pomocy dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych.
W ramach projektu 40 uczniów uczęszcza na pozaszkolne zajęcia wyrównawcze z matematyki, języków obcych, informatyki, 26 uczniów na zajęcia przyrodniczo-językowe a 40 na warsztaty eksperymentalne, 5 osób objętych jest wsparciem indywidualnych zajęć terapeutycznych. Ponadto, uczniowie korzystają z indywidualnych i grupowych zajęć z doradztwa edukacyjno – zawodowego oraz wsparcia psychologiczno –pedagogicznego.
Uczniowie każdorazowo dowożeni są na zajęcia oraz odwożeni po zakończonych zajęciach.
Na zajęciach uczniowie kształcą porozumiewanie się w języku angielskim, kompetencje matematyczne, podstawowe kompetencje naukowotechniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne, inicjatywność i przedsiębiorczość.
Gimnazjaliści poszerzają wiedzę, ale również uczą się jak zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce do rozwiązywania problemów, umiejętności komunikacji, współpracy, pracy w grupie oraz elastycznego funkcjonowania na rynku pracy.
W szkole została stworzona pracownia międzyszkolna zapewniająca warunki dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu. Pracownia wyposażona jest w nowoczesny sprzęt umożliwiający w atrakcyjny dla uczniów sposób zgłębianie zagadnień przyrodniczych, matematycznych i informatycznych. Na wyposażenie pracowni składają się: zestawy laboratoryjne, specjalne czujniki elektroniczne do badania parametrów otoczenia oraz nauki robotyki. Dodatkowo mikroskopy cyfrowe, zestaw 20 notebooków z kamerą 3D oraz drukarka 3D. Dodatkowo zakupiona została tablica interaktywna z projektorem oraz kursy elearningowe.
Wszyscy uczestnicy projektu mają dostęp do zasobów platformy elearningowej rozwijających kompetencje kluczowe.
Ponadto, gabinet terapeutyczny został doposażony w komputer stacjonarny z systemem operacyjnym, monitorem, głośnikami, słuchawkami oraz specjalistyczne oprogramowanie.
Projekt umożliwił również stworzenie Szkolnego Punktu Informacji i Kariery (SPInKa), który mieści się w bibliotece szkolnej. W ramach projektu zakupiono 2 komputery stacjonarne z systemem operacyjnym do wykorzystania dla uczniów oraz komputerowe programy zawodoznawcze, które służą właściwemu diagnozowaniu preferencji uczniów w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
Wszystkie powyższe działania odegrają ogromną rolę w dalszej edukacji naszych uczniów, zmniejszą dysproporcje pomiędzy nimi a uczniami zamieszkującymi tereny wielkomiejskie, a w konsekwencji zwiększą ich szanse na wymagającym rynku pracy.
Uzupełnieniem wszystkich działań będzie zorganizowanie wyjazdów przedmiotowe w formie wycieczek i obozów, które pozwolą na efektowną i efektywną realizację procesu kształcenia poza ławką szkolną.
SOBOTNIE ZAJĘCIA
W RAMACH PROJEKTU
„Nasze umiejętności – nasza przyszłość"
Sobotnie zajęcia gimnazjalistów sfilmowało TVP3 Kielce. Filmowa ekipa telewizyjna w dniu 28 stycznia 2017 r. odwiedziła nasze gimnazjum i niesamowite zajęcia w każdej z ośmiu grup uczniowskich oraz zajęcia indywidualne w projekcie "Nasze umiejętności - nasza przyszłość". Projekt rozwija kompetencje matematyczne
i podstawowe kompetencje naukowo - techniczne.
W ramach działań projektowych 111 uczniów Gimnazjum im. gen. Kazimierza Tańskiego chętnie bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych.
Utworzony materiał filmowy można obejrzeć na stronie TVP3 Kielce lub skorzystać z linka zamieszczonego niżej.
MATERIAŁ TVP3 KIELCE DO ZOBACZENIA:
Informację o eksperymentalnych zajęciach w naszym projekcie przekazała również TVP 1 w TELEEXPRESSIE EXTRA 29.01.2017 r.
WIZYTA W CENTRUM NAUKI
LEONARDA DA VINCI
W ramach projektu „Nasze umiejętności – nasza przyszłość” dnia 10 marca b.r. grupa 40 uczniów z naszej szkoły odwiedziła Centrum Nauki Leonarda da Vinci znajdujące się w Podzamczu Chęcińskim. Jest to miejsce, w którym poprzez doświadczenie można poznać tajemnice nauki i sztuki. Zwiedzając Centrum młodzież miała możliwość poznania konstrukcji maszyn autorstwa Leonarda da Vinci stanowiących interaktywne stanowisko - „Kodeks Atlantycki”. Uczniowie dowiedzieli się o rozważaniach naukowca nad lotem ptaków, które zainspirowały go do zaprojektowania maszyny latającej.
Największe zainteresowanie wzbudziła wystawa pt. „Człowiek – niezwykła maszyna”. Wejść do serca, zobaczyć płuca palacza, zmierzyć potęgę swojego skoku, skontrolować refleks i koncentrację to tylko namiastka tego, co oferuje dana ekspozycja.
PRZYGODA
Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM
W ramach projektu „Nasze umiejętności – nasza przyszłość” w dniach 20-21 kwietnia bieżącego roku grupa 30 uczniów naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Kazimierza Dolnego, Puław i Nałęczowa. W trakcie wyjazdu uczniowie zwiedzili miejsca historyczne. Zobaczyli zabytki, dzieła sztuki oraz pamiątki narodowe. Obcowanie z przeszłością sprzyjało kształtowaniu postaw patriotycznych, uwrażliwiło na kulturę, historię i przyrodę.
Najważniejszym walorem wyjazdu był jednak fakt, iż komunikacja odbywała się w języku angielskim. Dzięki temu uczniowie mieli kontakt z żywym językiem i mogli doskonalić własne umiejętności w mowie.
Była to niestandardowa nauka języka angielskiego, będąca połączeniem obozu językowego i wycieczki turystycznej, której głównym celem było przełamanie bariery mówienia.
Uczestnicy wycieczki ćwiczyli swoje umiejętności językowe, zwiedzili wiele ciekawych miejsc i zabytków oraz świetnie się bawili.
WYCIECZKA
DO CENTRUM KOPERNIKA
Dnia 3 maja 2017 roku grupa 66 uczniów z naszego gimnazjum wzięła udział w wycieczce do Centrum Naukowego Kopernik w Warszawie. Uczestnikami wyjazdu była młodzież biorąca udział w projekcie „Nasze umiejętności – nasza przyszłość”. Oferta Kopernika zainteresowała i zainspirowała młodych ludzi do zabaw edukacyjnych oraz samodzielnego eksperymentowania. Wystawa czasowa „Płyń i giń” cieszyła się szczególnym powodzeniem. Młodzież budowała bezpieczne statki i roboty badające morskie dno oraz wydobywała zatopione obiekty. W planetarium oglądano niezwykły wiosenny pokaz nieba opatrzony komentarzem Prezenterów Nieba Kopernika, a następnie film „W świecie marzeń 3D”. Uczestnicy wycieczki wrócili zmęczeni z postanowieniami powrotu do świata eksperymentów.
WYCIECZKA DO
ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
PARKU NARODOWEGO
Dnia 22 maja 2017 roku 40 uczniów z naszego gimnazjum wzięło udział w wycieczce do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Uczestnikami wyjazdu była młodzież biorąca udział w projekcie „Nasze umiejętności – nasza przyszłość”. Po spotkaniu z pracownikami ŚPN, którzy opowiedzieli historię powstania tego Parku uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na ścieżce Huta Szklana – Łysa Góra „Pośród szumu świętokrzyskich jodeł i buków” na których omówione zostało bogactwo przyrodnicze związane z naturalnymi ekosystemami leśnymi ŚPN. Następnie zwiedzali galerię widokową na gołoborzu i Muzeum Przyrodnicze ŚPN na Świętym Krzyżu. W trakcie zwiedzania tego muzeum, uczniowie oglądali wystawę, która w rzeczywistości była pięknym spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, dioramy, zdjęcia, modele.
Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu biologii, ekologii i ochrony przyrody.
"NASZE UMIEJĘTNOŚCI - NASZA PRZYSZŁOŚĆ"
W dniach 03.07-07.07.2017r. w ramach projektu „Nasze umiejętności –
nasza przyszłość" 40 osobowa grupa naszych uczniów z opiekunami
uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym w Bieszczady.
Uczestnicy
zwiedzili: Centrum Dziedzictwa Szkła i Piwnice Przedprożne w Krośnie,
Muzeum Przyrodnicze oraz Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach
Dolnych, Muzeum Historyczne, a także Skansen w Sanoku ,Muzeum
Naftowego i Gazowniczego Przemysłu w Bóbrce oraz Elektrownię Wodną i
Zaporę na Jeziorze Solińskim.
Odbyli wycieczkę autokarową z
przewodnikiem "dużą pętlą bieszczadzką"; . Zwiedzali Lesko, Baligród,
Cisną, Wetlinę. Odbyli rejs statkiem po Jeziorze Solińskim.
Uczniowie jednocześnie rejestrowali i analizowali parametry pogody przy
pomocy przyrządów stacji pogody, przeprowadzali obserwacje obiektów
przyrodniczych Bieszczad, badali parametry powietrza: temperaturę i
wilgotność, oznaczali zawartość ozonu, wpływ zanieczyszczenia powietrza
na porosty, badali zawartości pyłu i pyłków w powietrzu, określali odczyn
pH płynów, rozpoznawali organizmy roślinne i zwierzęce przy pomocy
przewodników i prostych kluczy do oznaczania.
Do domu wrócili bogatsi o nowe informacje i doświadczenia.