GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

Projekt upamiętniający udział  naszego gimnazjum
w Szkole Dialogu ukończony!

 

                 5 czerwca  2015 r. upłynął termin składania tzw. projektów upamiętniających – jego zrealizowanie to  niezbędny warunek uczestnictwa w działaniach Forum Dialogu Między  Narodami. Nasi koledzy zrealizowali film o panu Majerze Małym, który urodził się w Chmielniku, a obecnie mieszka w Izraelu. Chmielnik odwiedza przy okazji Spotkań z Kulturą Żydowską. Na efekty ich pracy musimy poczekać do stycznia 2016 r., gdyż wówczas nastąpi rozstrzygnięcie konkursu i przyznanie nagrodzonym szkołom tytułu Szkoła Dialogu”. Pierwszy raz ten tytuł otrzymaliśmy w 2010 r. Teraz trzymamy kciuki za powodzenie naszego przedsięwzięcia.
                Przy realizacji filmu młodzież wspierał absolwent naszego gimnazjum, obecnie uczeń II klasy Zespołu Szkół Informatyczno – Technicznych w Busku-Zdroju  – Karol Borto. Serdecznie dziękujemy mu za pomoc i nieocenione wskazówki. Mamy też nadzieję na dalszą współpracę.  Karol ma wspaniałą pasję – motocykle, o której obiecał nam opowiedzieć, a my podzielimy się tym z Wami w następnym numerze gazetki.
                Przypominamy też, że ocenie konkursowej będzie podlegała strona facebooka  „Śladami żydowskiego Chmielnika”, którą założyli i prowadzą uczestnicy projektu. Tam został umieszczony film konkursowy „Pamiętać znaczy być www.youtube.com/watch?v=lQmjKYJ-jes&feature=youtu.be . Zachęcamy do polubienia strony, obejrzenia filmu i jak najczęstszych odwiedzin. Ważne jest, by swoimi działaniami uczniowie dotarli do jak największej grupy odbiorców.

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka  „Szlakiem  żydowskiego Chmielnika”

 

 

27 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły  odbyli  wycieczkę „Szlakiem żydowskiego Chmielnika” zorganizowaną w ramach projektu "Szkoła Dialogu”. Odwiedzili  następujące miejsca: synagogę przekształconą obecnie w OEM „Świętokrzyski Sztetl”, stary cmentarz żydowski przy synagodze, pomnik upamiętniający wspólne życie Polaków i Żydów w Chmielniku, Kirkut przy ulicy Mruczej, rynek i teren getta, a także Gęsią Studnię. Zaproszeni goście oraz  koledzy ze szkoły gratulowali  organizatorom  przygotowanej wycieczki, docenili  ich wysiłek i zaangażowanie. Podzielili się potem  swymi spostrzeżeniami i uwagami na ten temat. Szczególne brawa dla Izy, Miłosza, Julki, Kuby i Agnieszki.  Ta część projektu za naszymi uczniami . Teraz muszą się oddać  przygotowaniu projektu upamiętniającego. Trzymamy  za nich kciuki!

 

 

 

 

 

 

UWAGA!!!


Uczniowie Gimnazjum im. Generała Kazimierza Tańskiego w Chmielniku serdecznie zapraszają na wycieczkę „Śladami żydowskiego Chmielnika” zorganizowaną w ramach projektu " Szkoła Dialogu”, która odbędzie się 27.05.2015 r. Wymarsz o godzinie 10.00 sprzed budynku naszej szkoły. Zapewniamy niezapomniane wrażenia!

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty projektowe cz. II

 

 

6 i 7 maja 2015 r. odbyły się ostatnie warsztaty  w ramach projektu "Szkoła Dialogu”. W pierwszym dniu uczniowie pokazali trenerom   próbną wycieczkę po Chmielniku.  Wprawdzie padał deszcz, ale naszym uczniom  to nie przeszkadzało! Trenerzy udzielili uczestnikom projektu wskazówek, na co  jeszcze powinni zwrócić uwagę i co jeszcze dopracować, żeby w dniu prawdziwej wycieczki zrobić jeszcze lepsze wrażenie na zaproszonych gościach.  Drugiego dnia podsumowali   cztery spotkania, mówili  o współczesnych Żydach, a także o ich dyskryminacji. 

 

 

 

 

 

Nasze gimnazjum
w grupie szkół zaproszonych do projektu Szkoła Dialogu” !

 

30-31 marca  2015 r. odbyły się warsztaty prowadzone w ramach projektu "Szkoła Dialogu”.  Do udziału w tym przedsięwzięciu zostaliśmy zaproszeni już po raz drugi. Tytuł „Szkoła Dialogu” otrzymaliśmy pierwszy raz w 2010 r.  Tegoroczne zajęcia prowadzili  doświadczeni trenerzy z Warszawy: pani Karolina Kochanowska i Paweł Gąsecki. Wzięło w nich udział 31 uczniów z naszego gimnazjum „Szkoła Dialogu” ma przybliżyć młodym ludziom wkład żydowskiej społeczności w życie kulturalne, obyczajowe i gospodarcze naszego miasta. Mobilizuje też młodzież do poznawania historii swojego regionu poprzez zachęcanie do twórczej aktywności i kreatywności. Uczy tolerancji i poszanowania dla odmienności kulturowej i religijnej, pomaga obalać stereotypy i uprzedzenia.  Następne warsztaty w dniach 6-7 maja, a przed uczniami   przygotowanie  próbnej wycieczki   „Śladami żydowskiego Chmielnika”.