GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

                      Pierwszym punktem naszej wyprawy była Pszczyna. Większość z nas po raz pierwszy odwiedziła to miejsce. Dziś można stwierdzić, że przeżyliśmy tam prawdziwą i żywą lekcję historii. Oglądaliśmy wspaniałe wnętrza, komnaty, sypialnie, salony, bibliotekę oraz westybul. Choć przez chwilę mogliśmy poczuć klimat dawnej  rezydencji  magnackiej, która powstała w XI lub XII w. i od tego czasu wielokrotnie była przebudowywana. Wszyscy zachwycaliśmy się wspaniałymi, zabytkowymi meblami oraz wnętrzami w neobarokowym stylu.  Pełni wrażeń i pod wpływem uroku pałacu udaliśmy się do zabytkowego parku  w stylu angielskim , który  tworzy zespół pałacowo-parkowy.

 

                     Ok. godziny 15.20 dotarliśmy do Oświęcimia,  gdzie obejrzeliśmy film pokazujący historię obozu i jego wyzwolenia.  Następnie zobaczyliśmy nazistowski obóz koncentracyjny, który zrobił na nas niezwykłe wrażenie, pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu i tragedii, która tam się wydarzyła. Potem  przejechaliśmy do Brzezinki, na terenie której  mieścił się największy oddział hitlerowskiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau, a wieś została całkowicie wysiedlona. W ciszy zwiedziliśmy baraki, w których w nieludzki sposób przetrzymywani byli ludzie w czasie II wojny światowej. Około 19.00 wyruszyliśmy w powrotną stronę.

 

                      Pełni wrażeń i emocji w późnych godzinach wieczornych powróciliśmy do swoich domów.