GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

 

POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY
KAMMINKE 2019!

 

 

         

 

 

To już ósma wymiana młodzieżowa!!

 

Tym razem odbywała się w dniach od 03.05.2019do 10.05.2019 w pięknym niemieckim miasteczku - Kamminke.  Międzynarodowa wymiana młodzieży odbywała się ze szkołą Christiani Oberschule z niemieckiego miasta Lüneburg, leżącego w  kraju związkowym Dolnej Saksonii.

Trudna historia relacji między Polską a Niemcami, a w szczególności historia II wojny światowej, któ­rej 80. rocznica wybuchu przypada w 2019 roku była tematem polsko-niemieckiego spotkania młodzieży. W projekcie pn. "Zachować pamięć" młodzież wspólnie badała przeszłość, rozważała teraźniejszość i przyszłość.  Wspólne poznawanie i badanie przeszłości było  podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości.  

 

        W Muzeum Historyczno-Technicznym ukazano historię "Zakładów Doświadczalnych Peenemünde", składających się z "Wojskowego Instytutu Badawczego" armii niemieckiej  i terenu testowego Luftwaffe , a w szczególności rakiet i innych obiektów latających opracowywanych w tym miejscu w latach 1936–1945.

 

       Chwila zadumy i wyciszenia ogarnęła wszystkich na cmentarzu wojennym Golm. Na cmentarzu znajduje się 24 322 grobów, co czyni go największym cmentarzem wojennym w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz jednym z największych w Niemczech.

Historycznego podsumowania II wojny światowej dokonała młodzież podczas warsztatów "Twarze 12 marca",  "Nic nie jest czarno-białe" oraz "Hitler a Lueneburg".

 

W wyjątkowo urokliwym nadmorskim miejscu Ahlbeck, porcie Świnoujściu, Kamminke był czas na jazdę na rowerze, gry zespołowe, grę w piłkę, podchody, integrację.

Projekt był dofinansowany przez PNWM.

 

Nasi uczniowie kształcili kluczowe kompetencje osobiste, społeczne, międzykulturowe. M.in: poznali kulturę, obyczaje niemieckie oraz udoskonalili znajomość i wymowę języka niemieckiego i angielskiego, umiejętność współpracy w grupie. Młodzież miło wspomina wspólnie spędzony czas z grupą niemiecką i nowe przyjaźnie.

 

             Wymiana była poprzedzona seminarium przygotowującym oraz podsumowującym. Seminarium podsumowujące odbyło się 22 maja w Busku Zdroju.

Twórcami międzynarodowego projektu "Zachować pamięć" były panie Marlena Bizewska i Danuta Stanek. Razem z p. Grzegorzem Stępniem pedagodzy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, pośredniczyli w budowaniu porozumienia i  pełnili rolę ambasadorów europejskiego sąsiedztwa Polaków i Niemców.

Realizując projekty w ramach międzynarodowego partnerstwa szkoła wzbogaca swoją ofertę edukacyjną a młodzież zyskała nowe przyjaźnie.