POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY
KAMMINKE 2019!
To już ósma wymiana młodzieżowa!!
Tym razem odbywała się w dniach od 03.05.2019do 10.05.2019 w pięknym niemieckim miasteczku - Kamminke. Międzynarodowa wymiana młodzieży odbywała się ze szkołą Christiani Oberschule z niemieckiego miasta Lüneburg, leżącego w kraju związkowym Dolnej Saksonii.
Trudna historia relacji między Polską a Niemcami, a w szczególności historia II wojny światowej, której 80. rocznica wybuchu przypada w 2019 roku była tematem polsko-niemieckiego spotkania młodzieży. W projekcie pn. "Zachować pamięć" młodzież wspólnie badała przeszłość, rozważała teraźniejszość i przyszłość. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości było podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości.
W Muzeum Historyczno-Technicznym ukazano historię "Zakładów Doświadczalnych Peenemünde", składających się z "Wojskowego Instytutu Badawczego" armii niemieckiej i terenu testowego Luftwaffe , a w szczególności rakiet i innych obiektów latających opracowywanych w tym miejscu w latach 1936–1945.
Chwila zadumy i wyciszenia ogarnęła wszystkich na cmentarzu wojennym Golm. Na cmentarzu znajduje się 24 322 grobów, co czyni go największym cmentarzem wojennym w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz jednym z największych w Niemczech.
Historycznego podsumowania II wojny światowej dokonała młodzież podczas warsztatów "Twarze 12 marca", "Nic nie jest czarno-białe" oraz "Hitler a Lueneburg".
W wyjątkowo urokliwym nadmorskim miejscu Ahlbeck, porcie Świnoujściu, Kamminke był czas na jazdę na rowerze, gry zespołowe, grę w piłkę, podchody, integrację.
Projekt był dofinansowany przez PNWM.
Nasi uczniowie kształcili kluczowe kompetencje osobiste, społeczne, międzykulturowe. M.in: poznali kulturę, obyczaje niemieckie oraz udoskonalili znajomość i wymowę języka niemieckiego i angielskiego, umiejętność współpracy w grupie. Młodzież miło wspomina wspólnie spędzony czas z grupą niemiecką i nowe przyjaźnie.
Wymiana była poprzedzona seminarium przygotowującym oraz podsumowującym. Seminarium podsumowujące odbyło się 22 maja w Busku Zdroju.
Twórcami międzynarodowego projektu "Zachować pamięć" były panie Marlena Bizewska i Danuta Stanek. Razem z p. Grzegorzem Stępniem pedagodzy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, pośredniczyli w budowaniu porozumienia i pełnili rolę ambasadorów europejskiego sąsiedztwa Polaków i Niemców.
Realizując projekty w ramach międzynarodowego partnerstwa szkoła wzbogaca swoją ofertę edukacyjną a młodzież zyskała nowe przyjaźnie.