GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

 NASZ GOŚĆ
JÓZEF  PIŁSUDSKI

 

 

 

             27. września uczniowie gimnazjum odbyli wycieczkę do miejsc związanych z pobytem J. Piłsudskiego w Świętokrzyskiem.
              W Śladków Duży w pałacu usłyszeli historię pobytu marszałka w tym miejscu 13. 05. 1915 roku . J. Piłsudski wraz ze swoja Brygadą zatrzymał się na nocleg w drodze do Kielc.
               Wacław Lipiński zanotował: „W Śladkowie spędziliśmy śliczny wieczór: "Kwatery morowe, chłopi nas doskonale przyjmują, znają nas, strzelców (…) Gdy zapadł wieczór, po szerokiej drodze wiejskiej, wśród zapadającego powoli zmroku, snuje się wiara, rozkoszując się letnim wieczorem…” Chmielnik ( kamienica w rynku gdzie Piłsudski zatrzymał się na obiad i spacer po Chmielniku).