GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

"ZNOWU WOLNA
I NIEPODLEGŁA"
 
 
 
 
       Aby Polska była "ZNOWU WOLNA I NIEPODLEGŁA", przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków.

To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskiej tradycji oraz honorowania bohaterów. My mamy dziś szczęście żyć w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć a ojczyźnie - miłość. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 9 listopada 2018 roku społeczność gimnazjum oraz szkoły podstawowej uczestniczyła w spektaklu teatralnym. Młodzi artyści - uczniowie szkoły podstawowej- przedstawili drogę Polaków do wolności. Przybliżyli widzom pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Chmielniku w 1914 roku oraz towarzyszące temu wydarzeniu przeżycia Chmielniczan. Uczestnicy apelu mogli podziwiać piękne stroje z epoki a nawet spotkać się z samym MARSZAŁKIEM. Na zakończenie zgromadzona młodzież, wyposażona w specjalnie przygotowane śpiewniki, zaśpiewała najpopularniejsze pieśni legionowe. Wyjątkowy charakter uroczystości nadało wspólne odśpiewanie, o godzinie 1111, hymnu narodowego przez społeczności obu szkół, przystrojone okolicznościowymi kotylionami. Wspólne, radosne świętowanie odzyskania niepodległości na długo zostanie w naszej pamięci.