GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

 

TWÓRCY  NIEPODLEGŁEJ

 

 

          Rok 2018 wyznacza szczególną datę – obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.W tak szczególnym, rocznicowym  czasie, w piątek 5 września uczniowie klasy 3 B odwiedzili muzeum lat szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zapoznając się z muzealnymi eksponatami mieliśmy sposobność usiąść na chwilę w ławkach z czasów szkolnych tego najwybitniejszego pisarza ziemi kieleckiej. W trakcie pobytu w muzeum utrwaliliśmy wiedzę na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Pogłębiliśmy dotychczasową wiedzę, jak również poznaliśmy nowe wątki. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy także prelekcji na temat tworzenia się od nowa polskiej państwowości. Poznaliśmy biografię najwybitniejszych Polaków tamtego okresu: Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i oczywiście Stefana Żeromskiego. Aby lepiej zapoznać się z działalnością twórcy niepodległej Polski - Józefa Piłsudskiego, udaliśmy się do muzeum w kieleckim pałacu – Sanktuarium  Marszałka gromadzące popiersie, maskę pośmiertną, repliki munduru i sztandarów pułków legionowych Wojska Polskiego. Podziwialiśmy także obraz przedstawiający Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc.