GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

WYCIECZKA
DO MAJDANKA I LUBLINA

 "Los nasz dla was przestrogą"

 

 

 

          Dnia 16 maja 2018 roku, grupa uczniów klas trzecich naszej szkoły, uczestniczyła w wycieczce do Majdanka i Lublina. Motto, które góruje nad mauzoleum, towarzyszyło uczestnikom wycieczki podczas zwiedzania byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Majdanku. Zetknięcie ze scenami z życia obozu, z miejscami, gdzie tysiące ludzi straciło życie, dostarczyło silnych, poruszających wrażeń. Wstrząsający obraz utworzyły portrety ludzi, którzy po przekroczeniu bramy obozu stawali się numerami ale także: drewniane prycze, pasiaste ubrania, stosy butów i inne przedmioty, których Niemcy nie zdążyli zniszczyć. Niesamowicie przygnębiające wrażenie na zwiedzających zrobiły pomieszczenia, gdzie sortowano ludzi z nowo przybyłych transportów, łaźnia, komory gazowe, piece krematoryjne. Trudno sobie wyobrazić co przeżywali ludzie, którzy przekroczyli bramę tego miejsca kaźni. Dla wszystkich odwiedzających, to miejsce, jest na pewno treściwą, pouczającą lekcją historii, o której nie da się zapomnieć. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie zamku królewskiego, Katedry, spacer po starym mieście gdzie podziwialiśmy przepiękne renesansowe kamienice,a także Plac Po Farze oraz wąskie uliczki, w których można było poczuć klimat starego Lublina.Choć nie sprzyjała nam pogoda, wycieczkę możemy uznać za udaną i wzbogacającą naszą wiedzę.