GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

DZIEŃ
ŻOŁNIERZY  WYKLĘTYCH

 

 

               1 marca 2018 r. miały miejsce gminne obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Program artystyczny z tej okazji przygotowali pod kierunkiem swoich nauczycieli uczniowie Gimnazjum im. gen. Kazimierza Tańskiego w Chmielniku. Spektakl „Pamiętać – to nasz obowiązek”  poprzedziła prezentacja multimedialna,  przybliżająca sylwetki żołnierzy wyklętych i  ich oddanie  sprawie ojczyzny. W  przedstawieniu zostały wykorzystane teksty polskich poetów, m.in. Zbigniewa Herberta, Cz. Miłosza, Ewy Najwert, których wykonaniu towarzyszyła muzyka polskich kompozytorów. Harcerki  z  V Artystycznej Drużyny Harcerskiej zaprezentowały kilka utworów o patriotycznym charakterze. Partyzancki wymiar życia bohaterów tego dnia podkreśliła żołnierska melodia „Rozszumiały się wierzby płaczące” w wykonaniu akordeonisty z drugiej klasy gimnazjum. Uczniowie  i nauczyciele  - opiekunowie grupy   -  otrzymali brawa od widowni  i gratulacje od  Pana Mariusza Ściany – zastępcy burmistrza Chmielnika.  Podsumowaniem obchodów Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych była uroczysta msza święta  w parafialnym kościele w Chmielniku, w której uczestniczył poczet sztandarowy oraz  delegacja uczniów i nauczycieli z gimnazjum.