GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

DNI JUDAIZMU

 

 

           16 stycznia 2018r.  w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl”, czyli w murach dawnej synagogi w Chmielniku, odbyły się Dni Judaizmu. W tym roku obchodom w całej Polsce, towarzyszy hasło: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!”. Uczniowie i nauczyciele  mieli  niecodzienną okazję uczestniczyć w tej uroczystości, która rozpoczęła się otwarciem wystawy „Kościół wobec Zagłady Żydów na Kielecczyźnie” Ewy Kołomańskiej. Następnie miała miejsce debata skoncentrowana wokół zagadnień pokoju, pomiędzy delegatami Judaizmu, Kościoła Katolickiego, Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, oraz prezentacja jednej z dawnych gmin żydowskich i wątków chasydzkich w Chmielniku. Na uroczystość przybyli władze samorządowe województwa, powiatu i gminy oraz media. Była to cenna lekcja historii i tolerancji, lekcja tak potrzebna w obecnym czasie.