GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

 

ZAJĘCIA W INSTITUTE
OF DESIGN KIELCE

 

 

                        8 listopada uczniowie klas II a i II b odwiedzili Kielce. Głównym celem pobytu był udział  w zajęciach plastycznych pt. ,,P…'' w Instytucie Designu. Zajęcia zorganizowała nauczycielka plastyki i zajęć technicznych – p. Marzena Zatorska.

Warsztaty rozpoczęły się wykładem na temat designu. Wykładowi towarzyszyła prezentacja wystawy okładek czasopism rozpoczynając od ZNAKU, przez CHARAKTERY, na  TIMS’E kończąc.  Ten element zajęć uświadomił uczestnikom, jak ważną rolę projektowanie odgrywa w życiu codziennym. Design towarzyszy nam każdego dnia, począwszy od przedmiotów użytkowych (kubków, mebli, książek, długopisów, itp.), skończywszy na odzieży czy pojazdach, dzięki którym możemy się przemieszczać.

W części praktycznej uczniowie, po zapoznaniu się z instrukcją, z dużym zapałem przystąpili do wykonywania zeszytów  i notatników ze zgromadzonego kartonu. Odtworzyli proces produkcji w pracowni introligatorskiej.  Mieli możliwość poznania tajników pracy introligatora. Lekcja w Pracowni Projektowania zakończyła się pokazem własnoręcznie wykonanych brulionów. Zdobyte pożyteczne doświadczenia prozawodoznawcze  z pewnością zaowocują w przyszłości.
Po zajęciach przyszedł czas na refleksje patriotyczno – religijne, związane z obchodami 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Grupa szkolna odwiedziła pobliskie miejsca pamięci narodowej oraz udała się do bazyliki katedralnej.