GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy zwiedzaniem Muzeum Tatrzańskiego, w którym mogliśmy obejrzeć regionalne stroje, narzędzia oraz okazy fauny i flory, charakterystyczne dla tego regionu. Kolejną atrakcją było poznanie najstarszego kościoła w Zakopanem oraz pobliskiego cmentarza na Pęksowym Brzyzku. Jest to miejsce pochówku wielu znanych postaci: Stanisława Witkiewicza, Kazimierza Przerwy -Tetmajera, Władysława Hasiora, Kornela Makuszyńskiego, Sabały (przewodnika tatrzańskiego, muzykanta, pieśniarza i gawędziarza) oraz ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Potem były Krzeptówki i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Byliśmy zachwyceni architekturą i wystrojem kościoła.
Największą atrakcją tego dnia okazał się góralski kulig z tradycyjnymi pochodniami i ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek. Bawiliśmy się doskonale. Oprócz śpiewu przy ognisku rzucaliśmy się śnieżkami. , co bardzo nam się podobało.
Wtorek to dzień wędrówki Doliną Kościeliską. Długa trasa sprzyjała podziwianiu uroków Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szum górskich strumieni, piękne widoki oraz wspaniała pogoda rekompensowały trudy wspinaczki. Niespodzianką tego dnia było dla nas spotkanie z prezesem fundacji „Hotele Polskie Dzieciom” panem Piotrem Zygarskim, prawnikiem, nauczycielem i wykładowcą akademickim, samorządowcem, hotelarzem. Z dużym zainteresowanie wysłuchaliśmy informacji na temat działalności fundacji.
Najważniejszym punktem programu czwartego dnia wycieczki był przejazd kolejką na Gubałówkę. Z góry mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki Zakopanego oraz majestatycznie górujący nad miastem Giewont. Gdy zjechaliśmy w dół, mieliśmy czas, aby pospacerować, kupić pamiątki na reprezentacyjnej ulicy Zakopanego - Krupówkach. Niezapomnianą lekcją folkloru było spotkanie z przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPR, gawędziarzem oraz muzykantem góralskim, panem A. Frączystym . Z typowym dla górali humorem opowiedział nam o kulturze regionu, tradycyjnych góralskich strojach, zwyczajach i zajęciach dnia codziennego. Poznaliśmy też sylwetki ludzi zasłużonych dla Zakopanego i Tatr. Nie obyło się także bez wspólnego śpiewu góralskich piosenek.
W czwartek oglądaliśmy jedną z największych atrakcji Zakopanego – Wielką Krokiew, a następnie przeszliśmy w stronę Kuźnic i dotarliśmy do dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. W drodze powrotnej do hotelu odwiedziliśmy Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zapoznaliśmy się z wielką makietą Tatr i wysłuchaliśmy krótkiej prezentacji, przekazującej podstawowe wiadomości o TPN. W sali audiowizualnej wyświetlony został film interaktywny, podczas którego mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę, odpowiadając na pytania za pomocą tabletu. Bardzo podobała nam się sala odkryć, gdzie m.in. oglądaliśmy trójwymiarowe zdjęcia różnych organizmów żyjących w górach, graliśmy w grę „Życie Świstaka”. Przeznaczona jest ona dla 4 graczy. Każdy z uczestników staje się świstakiem, który żeruje na tatrzańskiej hali. Na planszy pojawiają się rośliny, w przeciągu dwóch minut trzeba zebrać jak największa ilość pożywienia, jednocześnie unikając spotkania z lisem, turystą czy też orłem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii mogliśmy się sporo nauczyć, dobrze się przy tym bawiąc.
Ostatni dzień pobytu w Zakopanem to czas podsumowania, wręczenia dyplomów, podziękowań, ostatnich wspólnych zdjęć i pożegnania.
W bogatym programie wycieczki nie zabrakło czasu na dobrą zabawę: wspólną grę, dyskotekowe szaleństwa na parkiecie, rozmowy po zmroku. Miło było spędzić czas wśród dobrych przyjaciół i nowo poznanych znajomych. Przez cały czas byliśmy razem i to było największym atutem tego wyjazdu. Z pobytu w Zakopanem przywieźliśmy pamiątki i mnóstwo wrażeń. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, poznaliśmy historię, tradycję ważnego dla Polski regionu, a zdobytą wiedzę będziemy mogli wykorzystać w szkole.

Uczniowie klasy II b