GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

 

 

ŚLADAMI SIENKIEWICZA

 

 

              Obchody Roku Sienkiewiczowskiego to wspaniała okazja do uczczenia twórczości wielkiego noblisty. W związku ze 170 rocznicą urodzin znakomitego pisarza i publicysty, zorganizowano  wyprawę do Pałacyku Sienkiewicza w Oblęgorku. Wycieczka do muzeum odbyła się 4 listopada 2016 r. Uczestniczyli  w niej uczniowie klasy I B wraz z wychowawcą i bibliotekarzem. Młodzież przebywając we wnętrzach eklektycznego pałacu, będącego letnią rezydencją Sienkiewiczów w latach 1902 - 1914, miała możliwość obcowania z największymi zbiorami związanymi z życiem i twórczością pisarza. Duże wrażenie na uczniach zrobiło oryginalne wyposażenie pomieszczeń . Zabytkowe meble, piękne tkaniny,  wartościowe obrazy i rzeźby, a  także część księgozbioru noblisty na długo pozostaną w naszej pamięci. Uczniów zaciekawiła też nowoczesna forma ekspozycji zbiorów rękopisów, listów, albumów, medali i pamiątek z podróży Sienkiewicza,  którą urządzono na wyższej kondygnacji pałacyku.