GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

 

TYDZIEŃ KONSTYTUCYJNY
W NASZEJ SZKOLE

 

 

 

 

         17 października 2016 roku klasa IId i IIIe wzięły udział w drugiej edycji Tygodnia Konstytucyjnego 17- 23 października 2016 roku.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących Konstytucji zorganizowanych przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Tydzień Konstytucyjny ma zasięg ogólnopolski i odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Ciekawą lekcję przeprowadziła pani adwokat z Dębicy Anna Kaniecka- Burdziel. Mogliśmy zapoznać się z różnymi przykładami i przypadkami spraw z życia codziennego i zrozumieć, które artykuły Konstytucji, czyli najważniejszego aktu w naszym kraju, chronią nas oraz jak szukać informacji i przepisów, gdy nasze prawa są łamane. Dzięki zajęciom warsztatowym dowiedzieliśmy się, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na życie codzienne każdego z nas. Mogliśmy również poszerzyć naszą wiedzę i przekonać się, że Konstytucja dba o każdego obywatela naszego kraju , niezależnie od jego koloru skóry, pochodzenia, przekonań religijnych czy politycznych.